Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Niewielka szansa na kompromis

26 lutego 1997 | Gazeta | EO JP

Marian Krzaklewski w Zgromadzeniu Narodowym

Niewielka szansa na kompromis

Dokończenie 1

Jeśli nie uda się osiągnąć tej zgody, to należałoby dążyć poprzez konsultacje do zmniejszenia rozbieżności między obydwoma projektami i poddać je pod referendum ukazując różnice, które były nie do przezwyciężenia.

Lider AWS skrytykował projekt parlamentarny, twierdził, że stanowi on kontynuację porozumień "okrągłego stołu" i utrwala z niewielkimi modyfikacjami dotychczasowe rozwiązania ustrojowe. Nie wyznacza granic władzy państwowej i zmierza do ustroju charakterystycznego dla państw latynoamerykańskich, a ostatnio środkowoeuropejskich. Zwrócił uwagę na brak invocatio Dei, brak określenia gospodarki jako rynkowej, złe postanowienia w sprawie proporcjonalnej ordynacji wyborczej, brak przepisów o ochronie rodziny i wiele innych wad. Na tym tle przedstawiał zalety projektu obywatelskiego.

Krzaklewski zarzucał twórcom projektu parlamentarnego koniunkturalizm polityczny i dostosowywanie rozwiązań konstytucyjnych do przewidywanej po wyborach sytuacji politycznej. Przestrzegał ugrupowania popierające projekt parlamentarny przed próbami jego uchwalenia w sposób konfrontacyjny. Może to bowiem zburzyć spokój społeczny, ponieważ układ sił w społeczeństwie jest zupełnie inny, niż...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1005

Spis treści
Zamów abonament