Recepta na życie
Recepta na życie
Mimo licznych akcji edukacyjnych większość osób w Polsce nadal nie dba o poziom cholesterolu we krwi, będący głównym czynnikiem ryzyka zawału serca. Z badań POL-MONICA przeprowadzonych wśród mieszkańców Warszawy wynika, że hiperlipidemię (zbyt duży poziom cholesterolu) , ma w Polsce ok. 72 proc. dorosłych mężczyzn i 68 proc. kobiet. Wciąż mało kto wie o tym, że wystarczy obniżyć koncentrację tej groźnej substancji zaledwie o jeden procent, by ryzyko zawału zmniejszyło się o 2--3 proc. Trzeba tylko zmienić dietę, a jeśli to nie wystarczy -- zastosować leki.
Wiele nieporozumień wywołały ostatnio doniesienia, że zbyt duże zmniejszanie we krwi lipidów (tłuszczów i substancji tłuszczopochodnych) może być niebezpieczne. Ludzie z niskim cholesterolem mieliby wykazywać większą skłonność do samobójstw i gwałtownych zachowań, częściej ulegać wypadkom. Jednak najnowsze badania tego nie potwierdzają. Uczeni przyznają, że zbyt intensywne jego obniżanie faktycznie może być szkodliwe, ale dopiero poniżej 150 mg/ dl. Tymczasem w Polsce zdecydowana większość ludzi ma stężenie cholesterolu większe niż 200 mg/ dl, czyli powyżej poziomu powszechnie uznawanego za najbardziej odpowiedni. W tej sprawie zgodne są zarówno europejskie, jak i amerykańskie towarzystwa kardiologiczne.
Kandydaci na zawałowców
Taka...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta