Informacje
Informacje
Zbiorowym układom pracy poświęcono cały, jedenasty rozdział Kodeksu pracy. Jeśli liczyć rozbudowany podczas ostatniej nowelizacji do 30 pozycji artykuł 241 k. p. wydaje się, że układy zbiorowe są jednym z lepiej uregulowanych zagadnień. Kodeks pracy nie wyczerpuje jednak wszystkich spraw, bo w Ministerstwie Pracy przygotowywana jest kolejna ustawą regulująca te kwestie -- Kodeks zbiorowych stosunków pracy.
Z informacji uzyskanych w Państwowej Inspekcji Pracy, której zadaniem jest rejestrowanie zakładowych układów zbiorowych, wynika, że większość zgłaszanych do rejestracji układów powiela jedynie przywileje, jakie przysługują pracownikom z mocy kodeksu pracy. Natomiast z badań opinii publicznej przeprowadzonych na zlecenie "Rzeczpospolitej" wynika, że i tak co czwarty pracownik nie ma pojęcia, czy w jego zakładzie pracy jest jakiś układ zbiorowy, czy go nie ma.
Na wypadek śmierci
Układ zbiorowy pracy zawierają ze sobą dwie strony -- pracodawcy i związki zawodowe. Polskie przepisy rozróżniają dwa rodzaje tego typu dokumentów -- układy ponadzakładowe i zakładowe. Te pierwsze dotyczą wielu zakładów pracy, najczęściej z tej samej branży. Do ich...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta