Dioksyna -- wszechobecny jad
Dioksyna -- wszechobecny jad
Będziemy budować spalarnie odpadów zarówno komunalnych, jak ta na warszawskim Targówku oraz przemysłowych, m. in. na terenie fabryki Daewoo-FSO. Ministerstwo Ochrony Środowiska mówi, że nie ma innej drogi na pozbycie się góry powstających odpadów. Brakuje miejsc na składowiskach, nie wszystko też można deponować bezpiecznie na ziemi. Wybrano zatem mniejsze zło. Nie wszyscy zdają sobie jednak sprawę z zagrożenia, jakie powodują związki toksyczne o nazwie dioksyny. Ich źródłem powstania jest także spalanie odpadów, zwłaszcza zawierających np. opakowania z polichlorku winylu (PCV) , baterie, lekarstwa, środki ochrony roślin, farby i lakiery.
Państwowa Inspekcja Ochrony Środowiska wydała raport "Dioksyny. Ocena zagrożenia środowiska naturalnego oraz metody ich wykrywania (w serii Biblioteka Monitoringu Środowiska) , której autorem jest ppłk dr inż. Mieczysław Sokołowski. Pracę wykonano w Wojskowym Instytucie Chemii i Radiometrii.
Bardziej trująca niż cyjanek
Dioksyna TCDD została zidentyfikowana dopiero pod koniec lat 50. Badania dowiodły, że jest jedną z najsilniejszych trucizn znanych człowiekowi, 10 tys. razy bardziej trującą niż cyjanek potasowy. "Jej działanie polega głównie na powolnym, ale bardzo skutecznym uszkadzaniu narządów wewnętrznych, takich jak...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta