Fabryka iluzji musi zostać zamknięta
Fabryka iluzji musi zostać zamknięta
Rozmowa z Petyrem Stojanowem, prezydentem Bułgarii
Panie prezydencie, mianowany przez pana rząd premiera Sofjanskiego w specjalnej deklaracji wyraził chęć przystąpienia Bułgarii do NATO. Tymczasem część społeczeństwa wydaje się sceptycznie do tego nastawiona. Czy nie uważa pan, że obecne jasne stanowisko w sprawie NATO może spowodować pogorszenie się stosunków z Rosją?
Decyzja rządu była całkowicie logiczna i -- moim zdaniem -- nie zaskoczyła nikogo z tych, którzy uważnie śledzą procesy polityczne w Bułgarii. W czasie kampanii wyborczej tak często i jasno powtarzałem swoje tezy o priorytetach w polityce zagranicznej, jakimi są przystąpienie do UE i NATO, że większość określa moje zdecydowane zwycięstwo wyborcze jako swego rodzaju referendum w tej kwestii. Skoro rząd tymczasowy został mianowany przeze mnie, to należało oczekiwać, że podejmie on taką decyzję, zwłaszcza że nie jest to decyzja powzięta incydentalnie. 21 grudnia 1993 r. bułgarski parlament osiągnął consensus, przyjmując uchwałę, zgodnie z którą Bułgaria powinna obrać kurs na integrację europejską i atlantycką. Niestety, od tego czasu do momentu upadku gabinetu (Żana - przyp. red. ) Widenowa ani jeden z naszych rządów nie zdobył się na odwagę, by wystąpić z tego rodzaju deklaracją w imieniu władzy wykonawczej. Obecna decyzja rządu już jest spóźniona....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta