Dlaczego na ekonomię?
Vademecum maturzysty
Dlaczego na ekonomię?
Kto i dlaczego decyduje się na studia ekonomiczne? Odpowiedź na to pytanie starał się uzyskać autor ankiety, skierowanej do 2120 kandydatów na studia, prof. Tadeusz Grabiński, obecnie rektor Akademii Ekonomicznej w Krakowie. Badanie przeprowadzono w roku akademickim 1994/ 95. Od tego czasu postawy młodzieży nie uległy większym zmianom, dlatego warto przytoczyć wyniki tego sondażu.
Okazuje się, że o wyborze kierunku ekonomicznego przesądza najczęściej nadzieja na otrzymanie po ukończeniu studiów dobrej i pewnej pracy. Tak uważa 73 proc. badanych. 63 proc. kandydatów wybrało studia ekonomiczne zgodnie ze swoimi zainteresowaniami, a 44 proc. z uwagi na perspektywę wysokich zarobków. Kobiety decydujące się na studia ekonomiczne liczą na to, że w przyszłości otrzymają dobrze płatną pracę. Dla mężczyzn wybór ten wiąże się przede wszystkim z planami uruchomienia własnej firmy.
27 proc. badanych kandydatów pochodziło z Krakowa, 32 proc. mieszkało w promieniu 100 km od tego miasta, 26 proc. przyjechało na studia z miejscowości oddalonej o 100 do 200 km, a 15 proc. z jeszcze dalszych miejscowości. 81 proc. stanowili absolwenci liceów ogólnokształcących. Najczęstszym powodem wybrania Akademii Ekonomicznej w Krakowie jako miejsca studiów był ciekawy program i kierunki...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta