Informacje
Informacje
Jednym z fragmentów projektu Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej budzącym najwięcej zastrzeżeń są, jak się wydaje, przepisy dotyczące finansów publicznych. Zawarte zostały one w rozdziale X-- Finanse publiczne i w ograniczonym zakresie w rozdziale VII -- Samorząd terytorialny.
Finanse publiczne czy finanse państwa
Przepisy rozdziału Xdotyczą jednak nie tyle problematyki finansów publicznych, ile w rzeczywistości tylko finansów państwa, a ściślej fragmentarycznej problematyki budżetu państwa oraz w ograniczonym zakresie uprawnień niektórych organów NBP. Brak w nich podstawowych zasad systemu finansowego państwa, przewodnich koncepcji finansów publicznych w realizacji polityki gospodarczej i społecznej państwa czy hierarchii celów polityki państwa. Pomijają one w szczególności, występującą w systemie finansów publicznych równolegle z budżetem państwa, problematykę budżetów samorządowych, nie określają podstawowych uprawnień i obowiązków w tym względzie rad gmin oraz zarządów. Można zastanowić się, czy wzorem rozwiązań zawartych w przepisach konstytucji okresu międzywojennego i wielu współczesnych regulacji państw zachodnich konstytucja nie powinna określać także ustroju pieniężnego państwa, reżimu prawnego mienia publicznego czy systemu gwarancji ochrony własności...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta