Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Fiasko ekologicznej utopii

02 lipca 2016 | Plus Minus | Piotr Kościelniak
źródło: 123RF
źródło: 123RF

Miasto Masdar miało udowodnić, że możliwe jest życie zeroemisyjne. Bez benzyny i spalin, za to z panelami słonecznymi i publicznym transportem. Zielone miasto marzeń. Teraz zasypuje je piach.

Jeżeli ktoś myśli, że pomysły rodzimych aktywistów miejskich i ekologów są radykalne, niech lepiej usiądzie i weźmie głęboki wdech. Zwężanie ulic w celu – a jakże – zmniejszenia korków, wytyczanie ścieżek rowerowych, po których nikt nie jeździ, ofensywa zwolenników dofinansowania odnawialnych źródeł energii, kosmiczne nakłady na „inteligentne miasta" – to wszystko pestka. Oto miejsce, gdzie wszystkie te idee, plus jeszcze parę innych, wprowadzono w życie. Witajcie w Masdar City!

Masdar to w praktyce dzielnica Abu Zabi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Jest położone ok. 17 km od centrum stolicy, niedaleko dużego międzynarodowego lotniska. Wokół jest głównie piach, stare opony i drżące od temperatury przekraczającej 40 stopni Celsjusza powietrze.

Dokładnie dziesięć lat temu władze emiratu postanowiły uruchomić projekt, który udowodni, że kraje arabskie mogą się oderwać od eksportu ropy. Zrobić coś czystego, ekologicznego i ultranowoczesnego. To, że koszty zbudowania od podstaw ekologicznej dzielnicy miasta oszacowano na 22 miliardy dolarów, wcale nikogo nie zniechęciło. W końcu budowany w tym samym czasie tor Formuły 1 Yas Marina Circuit kosztował 1,5 miliarda dolarów, a gdzie mu do całego miasta z własnym systemem transportu, biurowcami, placami i wieżą(!) do schładzania powietrza. Zjednoczone Emiraty Arabskie budują również za...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10486

Wydanie: 10486

Zamów abonament