Sposób na dokapitalizowanie spółki
Oprocentowanie oraz to czy pożyczka została udzielona bezpośrednio przez wspólnika lub za pośrednictwem spółki kapitałowej wiąże się z określonymi konsekwencjami podatkowymi.
Do form dokapitalizowania spółki osobowej możemy zaliczyć m.in. udzielnie jej pożyczki przez jednego ze wspólników. Wariant ten wydaje się jednym z najprostszych i najłatwiejszych do zastosowania. Należy jednak zwrócić uwagę na sposoby udzielania takich pożyczek i ich skutki podatkowe. Zarówno oprocentowanie pożyczki, jak i jej udzielenie bezpośrednio przez wspólnika lub za pośrednictwem spółki kapitałowej wiąże się bowiem z odmiennymi konsekwencjami podatkowymi dla każdego z podmiotów biorących udział w transakcji. Powodem odmiennych konsekwencji podatkowych w każdym ze wskazanych niżej wariantów jest fakt, że spółki osobowe nie są podatnikami podatków dochodowych, a dochód przez nie generowany stanowi podstawę opodatkowania dla wspólników tych spółek.
Bez oprocentowania
W przypadku, gdy wspólnik spółki osobowej udzieli tej spółce nieoprocentowanej pożyczki, po stronie wspólników powstanie przychód z tytułu nieodpłatnych świadczeń (art. 14 ust. 2 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – dalej: PIT). Podstawą opodatkowania będą tu odsetki, jakie spółka musiałaby zapłacić pożyczkodawcy, gdyby pożyczka była oprocentowana. W orzecznictwie organów skarbowych oraz sądów administracyjnych dostrzec można...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta