Czeka nas energetyczna rewolucja
Pawe Łojszczyk | Trzeba się zastanowić, w jaki sposób zaangażować osoby z biznesu w proces kształcenia studentów. W Polsce zmniejsza się liczba specjalistów od inżynierii elektrycznej – mówi Bogusławowi Chrabocie prezes ABB.
Rz: Jednym z problemów przyszłości jest sposób magazynowania energii. Dzisiejsze rozwiązania są niedostateczne. Czy są jakieś technologie, które dają nadzieję na przyszłość?
Europa przyjęła bardzo ambitny plan redukcji emisji CO2. Zakłada on średnio 20-proc. wzrost produkcji prądu z mniej stabilnych źródeł energii odnawialnej. „Ulotność" energii z OZE – zmusza do jej magazynowania wówczas, gdy system jej nie potrzebuje, i wykorzystywania wtedy, gdy występuje jej niedobór.
Szukamy sposobów, aby nasze rozwiązania poprawiały efektywność energetyczną. Rozumiemy przez to rozwój technologii zapewniających między innymi uzyskanie wymiernych oszczędności energii, redukcję emisji gazów cieplarnianych oraz zwiększenie niezawodności. Dzieje się to właściwie w każdej branży, w której działamy – od energetyki poprzez przemysł aż po rozwiązania dla transportu publicznego. Stosowane przez nas technologie niejednokrotnie wykorzystują magazyny energii.
Jakimi technologiami magazynowania energii dziś się posługujecie? Jakie możliwości dają współczesne technologie?...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta