Test: 150 pytań i trzy odpowiedzi
Pozytywny wynik otrzymają kandydaci, którzy odpowiedzą poprawnie na minimum 100 pytań.
agata Łukaszewicz
Egzamin wstępny na aplikacje adwokacką i radcowską zbliża się wielkimi krokami. 24 września blisko dziewięć tysięcy kandydatów do korporacji będzie rozwiązywać test. Od ponad dwóch miesięcy wraz z Wydawnictwem CH Beck pomagamy się do niego przygotować. Po publikacjach poświęconych materii kodeksowej sięgamy po ustawy, nowe ustawy. Tym razem Prawo o prokuraturze. To nowa ustawa z 28 stycznia 2016 r., która wprowadziła ogromne zmiany w funkcjonowaniu prokuratury i połączyła funkcje ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego.
Kto jest kim?
>Prokuraturę stanowią: Prokurator Generalny (pg), Prokurator Krajowy i pozostali zastępcy Prokuratora Generalnego oraz prokuratorzy powszechnych jednostek organizacyjnych prokuratury, a także prokuratorzy IPN – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu.
Pg jest naczelnym organem prokuratury a jego urząd sprawuje minister sprawiedliwości. Natomiast prokuratorami powszechnych jednostek organizacyjnych prokuratury są prokuratorzy Prokuratury Krajowej oraz prokuratur regionalnych, okręgowych i rejonowych.
>Prokuratura wykonuje zadania w zakresie ścigania przestępstw oraz stoi na straży praworządności.
>Prokurator przy wykonywaniu czynności określonych w ustawach jest niezależny, jednakże jest obowiązany wykonywać zarządzenia, wytyczne i polecenia prokuratora...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta