Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wstrząsająca historia

12 listopada 2016 | Plus Minus | Krzysztof Kowalski
Z gotyckiej, XIII-wiecznej bazyliki św. Benedykta w Nursji pozostało niewiele.
autor zdjęcia: Alberto Pizzoli
źródło: AFP
Z gotyckiej, XIII-wiecznej bazyliki św. Benedykta w Nursji pozostało niewiele.

Niekiedy trudno oprzeć się wrażeniu, że Matka Ziemia jest złośliwa, kapryśna, nieobliczalna, bezwzględna i nie lubi dzieł rąk ludzkich: jednym ruchem strzepuje ze swojej powierzchni to, co stworzyli najwięksi inżynierowie i artyści.

24 sierpnia 2016 roku o godzinie 3:36:32 we Włoszech, w regionach Umbria, Lacjum i Marche nastąpiło trzęsienie ziemi. Epicentrum miało miejsce w okolicach miejscowości Accumoli, 80 kilometrów na południowy wschód od miasta Perugia. Najbardziej poszkodowane miejscowości to Accumoli, Amatrice, Posta i Arquata del Tronto. Według Włoskiego Instytutu Geofizyki i Wulkanologii siła wstrząsu wynosiła 6 stopni w skali Richtera. Zginęło 297 osób, ponad 400 zostało rannych, przeszło 2,5 tysiąca ludzi pozostało bez dachu nad głową.

A potem było jeszcze gorzej, wstrząsy się powtarzały, waliły się kolejne budynki, w sumie ucierpiało około 100 miejscowości i 5 tysięcy zabytków – choć tej ostatniej liczby na razie nikt nie jest w stanie zweryfikować.

W Nursji, w miasteczku, w którym urodził się święty Benedykt – patron Europy – zawaliła się gotycka bazylika pod jego wezwaniem. Został z niej fragment fasady. Świątynię zbudowano około 1300 roku w miejscu, w którym według tradycji stał dom rodzinny świętego Benedykta i jego siostry bliźniaczki, świętej Scholastyki (przyszli na świat w 480 roku). Całe centrum historycznego miasteczka zostało ewakuowane.

Jeśli runie dom mieszkalny, hala fabryczna, myjnia samochodowa, most – można je odbudować, z reguły powstają wtedy obiekty lepsze. Niestety, nie dotyczy to zabytków. Nawet odbudowane są już tylko replikami, obiektami...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10597

Wydanie: 10597

Zamów abonament