Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Prolog wyzwolenia

12 listopada 2016 | Plus Minus
Sesja w Belwederze. Od lewej: moderator Włodzimierz Suleja oraz uczestnicy dyskusji: Krzysztof Kawalec, Andrzej Chwalba, Wojciech Roszkowski, Grzegorz Kucharczyk i Tomasz Nałęcz.
autor zdjęcia: Robert Gardziński
źródło: Rzeczpospolita
Sesja w Belwederze. Od lewej: moderator Włodzimierz Suleja oraz uczestnicy dyskusji: Krzysztof Kawalec, Andrzej Chwalba, Wojciech Roszkowski, Grzegorz Kucharczyk i Tomasz Nałęcz.

Hasło „Brać, ale nie kwitować!", wzniesione przez Andrzeja Zamoyskiego w okresie odwilży politycznej przed wybuchem powstania styczniowego, sprawdziło się pół wieku później, na ziemiach zajętych przez Niemcy i Austro-Węgry.

List prezydenta Andrzeja Dudy do uczestników debaty:

Szanowni Państwo,

Cieszę się, że na kilka dni przed Świętem Niepodległości spotykają się państwo w Belwederze, aby dyskutować o dziejowych drogach, które wiodły do zjednoczonej, niepodległej i suwerennej Rzeczypospolitej. Serdecznie witam wszystkich uczestników debaty. Wyrażam wielką radość, że grono wybitnych badaczy, reprezentujących różne środowiska, odpowiedziało na zaproszenie do dyskusji, która służy nie tylko popularyzacji historii i pielęgnowaniu narodowej pamięci, ale również wzmocnieniu obywatelskiej świadomości Polaków. To cel, który nas wszystkich łączy.

Dzisiejsza debata otwiera cykl naukowych spotkań historyków z okazji zbliżającej się 100. rocznicy odzyskania niepodległości. Obok obchodzonego w tym roku jubileuszu 1050-lecia chrztu Polski, 100-lecie odrodzenia Państwa Polskiego, to niewątpliwie najważniejsze wydarzenie, wokół którego koncentruje się nasza zbiorowa pamięć, poczucie uczestnictwa w historycznym łańcuchu pokoleń i duma z polskości. Chciałbym, aby przygotowania do tej doniosłej rocznicy służyły godnemu jej upamiętnieniu, a także narodowej refleksji. Jest to okazja, aby pogłębić wiedzę Polaków o tym, z jakim poświęceniem, trudem, odpowiedzialnością i mądrością, nasi przodkowie zdołali wybić się na niepodległość. Jest to...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10597

Wydanie: 10597

Zamów abonament