Kamienie w korytarzu
POLSKA -- UKRAINA
Sąsiedztwo codzienne
Kamienie w korytarzu
ZBIGNIEW LENTOWICZ
To było charakterystyczne w Krasiczynie: kiedy mówiono o interesach, przejściach granicznych, wymianiekulturalnej i młodzieży, nawet idei Via Inter Mare, korytarza komunikacyjnego, który mógłby połączyć w przyszłości Morze Bałtyckie z Czarnym, z sali padał wniosek, by zrezygnować z tłumacza. Wzywano go na powrót, gdy powracała historia. Spierano się wówczas namiętnie, o każdy grób, pomnik i kamień, do wyczerpania argumentów.
W ostatnich dniach lutego Ukraińcy i Polacy z pogranicza, przede wszystkim regionalni administracyjni decydenci, zjechali się w Przemyskiem, aby kontynuować wspólną inwentaryzację najważniejszych spraw. Rozpoczęto ją kilka miesięcy wcześniej, we Lwowie, dyskusją o konieczności cywilizowania przejść granicznych. Jeśli wyżej uniosą się wreszcie kordonne szlabany, to będzie można mówić o rzeczywistym przepływie nie tylko towarów, ale również myśli i kultury. -- Jeśli mam bowiem z grupą młodzieży zaprezentować na Wołyniu króciutki występ, a grzęznę w kolejce do odprawy i godzinami przeżywamy koszmar granicznej mitręgi, to odechciewa się na przyszłość takich pomysłów -- narzekała Maria Brzozowska, dyrektorka Wojewódzkiego Wydziału Kultury, Sportu i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta