Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kamienie w korytarzu

12 marca 1997 | Kraj | ZL

POLSKA -- UKRAINA

Sąsiedztwo codzienne

Kamienie w korytarzu

ZBIGNIEW LENTOWICZ

To było charakterystyczne w Krasiczynie: kiedy mówiono o interesach, przejściach granicznych, wymianiekulturalnej i młodzieży, nawet idei Via Inter Mare, korytarza komunikacyjnego, który mógłby połączyć w przyszłości Morze Bałtyckie z Czarnym, z sali padał wniosek, by zrezygnować z tłumacza. Wzywano go na powrót, gdy powracała historia. Spierano się wówczas namiętnie, o każdy grób, pomnik i kamień, do wyczerpania argumentów.

W ostatnich dniach lutego Ukraińcy i Polacy z pogranicza, przede wszystkim regionalni administracyjni decydenci, zjechali się w Przemyskiem, aby kontynuować wspólną inwentaryzację najważniejszych spraw. Rozpoczęto ją kilka miesięcy wcześniej, we Lwowie, dyskusją o konieczności cywilizowania przejść granicznych. Jeśli wyżej uniosą się wreszcie kordonne szlabany, to będzie można mówić o rzeczywistym przepływie nie tylko towarów, ale również myśli i kultury. -- Jeśli mam bowiem z grupą młodzieży zaprezentować na Wołyniu króciutki występ, a grzęznę w kolejce do odprawy i godzinami przeżywamy koszmar granicznej mitręgi, to odechciewa się na przyszłość takich pomysłów -- narzekała Maria Brzozowska, dyrektorka Wojewódzkiego Wydziału Kultury, Sportu i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1019

Spis treści
Zamów abonament