Pieniądze bez specjalnego nadzoru
FUNDUSZE, FUNDACJE, A GENCJE
Dochody i wydatki budżetu państwa to ledwie połowa wszystkich środków, jakimi dysponuje sektor publiczny.
Pieniądze bez specjalnego nadzoru
W OJCIECH MISIňG
Ujęte w budżecie państwa na rok 1997 dochody -- w ponad 90 proc. pochodzące z podatków -- stanowią prawie 27 proc. prognozowanej wielkości produktu krajowego brutto (PKB) w 1997 r. , wydatki budżetu państwa to już prawie 30 proc. PKB. Gdy do tych wielkości dodamy dochody i wydatki państwowych funduszy celowych i tak zwanej gospodarki pozabudżetowej, otrzymamy liczby znacznie większe -- dochody takiego "szerszego" budżetu będą stanowiły ponad 42 proc. PKB, wydatki -- ponad 45 proc. PKB.
Już te liczby wystarczą, by pokazać, jak duża część środków sektora publicznego (a ściślej -- państwowego segmentu tego sektora) pozostaje poza budżetem. A przecież to jeszcze nie wszystko. Na jednostkach gospodarki pozabudżetowej i funduszach celowych nie kończy się -- o czym dalej -- lista jednostek dysponujących środkami publicznymi. Okazuje się więc, że dochody i wydatki budżetu państwa to ledwie połowa wszystkich środków, jakimi dysponuje sektor publiczny.
Wciąż te samepytania
Jakie skutki ma taka sytuacja? Czy istnienie licznych instytucji, mniej lub bardziej luźno związanych z budżetem, budzi tylko...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta