Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA

Wujek dobrej Ameryki

10 grudnia 2016 | Plus Minus
źródło: COLLECTION CHRISTOPHEL/Walt Disney/AFP
Disney w wersji niewinnej: słonik Dumbo
źródło: COLLECTION CHRISTOPHEL/Walt Disney/AFP
Disney w wersji niewinnej: słonik Dumbo
Królewna Śnieżka z krasnoludkami
źródło: EAST NEWS/EVERETT COLLECTION
Królewna Śnieżka z krasnoludkami
Jelonek Bambi
źródło: AFP
Jelonek Bambi
Disney w wydaniu złowrogim: Iron Man
źródło: materiały prasowe
Disney w wydaniu złowrogim: Iron Man

Dla lewackich krytyków współczesności Walt Disney był faszystą, antysemitą, bigotem i męskim szowinistą. W odległych zakątkach internetu pojawiają się sugestie, że musiał być pedofilem. Do ataków na niego przyczynił się zapewne fakt, że twórca Myszki Miki był twardym antykomunistą.

Jeremi Zaborowski z Chicago

15 grudnia minie pół wieku od śmierci Walta Disneya. Człowieka, który zawładnął wyobraźnią kilku pokoleń Amerykanów. Nie tylko wprowadził kreskówki do kultury popularnej, ale i stworzył jeden z największych koncernów medialnych świata. Do dzisiaj Disney nie ma sobie równych w całym Hollywood.

22 indywidualne Oscary, 59 nominacji do tej nagrody, dwa specjalne Złote Globy za całokształt twórczości; kilka z jego filmów zostało uznanych przez Bibliotekę Kongresu za dziedzictwo narodowe – a to tylko symbole sukcesu. Prawdziwa spuścizna Disneya to postacie: Myszka Miki, Kaczor Donald, pies Pluto, jelonek Bambi czy choćby animowane przygody „Królewny Śnieżki i siedmiu krasnoludków", które tkwią głęboko w zakamarkach wyobraźni setek milionów dzieci na całym świecie, także polskich.

Talent do biznesu

Walter Elias „Walt" Disney urodził się w Chicago w 1901 r. w niezbyt bogatej rodzinie, która wkrótce przeniosła się na farmę do Missouri, a potem do miasta Kansas City. Walt jako kilkulatek zaczął rysować i pobierać lekcje rysunku. Po nieudanej próbie dołączenia do armii walczącej w Europie podczas I wojny światowej (ze względu na zbyt młody wiek był jedynie kierowcą ambulansu Czerwonego Krzyża) w wieku 18 lat został zawodowym ilustratorem. Razem ze...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA
Wydanie: 10621

Wydanie: 10621

Zamów abonament