Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Korporacje kontra rządy. Starcie gigantów

04 marca 2017 | Plus Minus | Hubert Salik
Antykorporacyjny ruch Occupy Wall Street jest już tylko wspomnieniem (na zdjęciu protest w Los Angeles w 2011 r.). Kto ma teraz ambicje okiełznać potęgę wielkich koncernów?
autor zdjęcia: David McNew
źródło: REUTERS/FORUM
Antykorporacyjny ruch Occupy Wall Street jest już tylko wspomnieniem (na zdjęciu protest w Los Angeles w 2011 r.). Kto ma teraz ambicje okiełznać potęgę wielkich koncernów?
Po kryzysie finansowym chciwość na cenzurowanym (Seattle, 2012 r.)
autor zdjęcia: Aaron McCoy
źródło: Getty Images
Po kryzysie finansowym chciwość na cenzurowanym (Seattle, 2012 r.)

Odradzanie się państw narodowych prowadzi je do konfliktu z koncernami międzynarodowymi. Konfrontacja wydaje się nieunikniona. Za korporacjami stoi pieniądz, wiedza i sprawność. Za państwami prawo do stanowienia o przyszłości ich obywateli.

Październikowy ranek na cichej londyńskiej uliczce niedaleko parku Świętego Jakuba. Ubrany w drogi, dobrze skrojony granatowy garnitur, wychowany w Libanie Brazylijczyk wychodzi w towarzystwie obstawy z budynku przy 10. Downing Street. Właśnie skończył rozmowę z premier Wielkiej Brytanii Theresą May. To prezes Nissana Carlos Ghosn, który zaledwie kilka dni wcześniej zakomunikował, że jeśli Brytyjczycy wyjdą z Unii Europejskiej, wszystkie inwestycje koncernu na Wyspach zostaną wstrzymane. Co więcej, Nissan i Renault będą domagały się odszkodowania od rządu w Londynie za wszelkie straty, jakie z powodu Brexitu koncern poniesie.

– Po naszym owocnym spotkaniu jestem pewien, że rząd w Londynie zagwarantuje, że Wielka Brytania będzie konkurencyjnym miejscem do robienia biznesu. Oczekuję kontynuacji korzystnej współpracy między Nissanem a rządem Wielkiej Brytanii – podsumował spotkanie Ghosn.

Ten obrazek nie powinien dziwić. Korporacje międzynarodowe w ciągu ostatnich 20–30 lat urosły w siłę. Dyktowanie warunków państwom, gdy ich polityka zagraża interesom koncernów, już dawno przestało być rzadkością. – W tym czasie aż kilkaset największych firm stało się graczami politycznymi, będąc architektami światowego społeczeństwa – podkreśla prof. Paul H. Dembinski, dyrektor think tanku Observatoire de la Finance w Genewie. Z jego wyliczeń wynika, że 800 największych niefinansowych firm świata tworzy ok. 50...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10691

Wydanie: 10691

Zamów abonament