Ubranie polityczne
Kobieta w polityce to nie wolny elektron, który wkłada na siebie to, co chce. Zanim wejdzie się na świecznik, trzeba popracować nad wizerunkiem. Tyle że wychodzi to z różnym skutkiem.
Broszki Beaty Szydło od razu stały się zarówno jej znakiem rozpoznawczym, jak i przedmiotem żartów. – Przysyłają je sympatycy, dostaję jako upominki podczas wizyt w kraju i za granicą. Polubiłam ten trochę mój symbol. (...) Cieszę się, że broszki wróciły do łask – powiedziała pani premier.
„Super Expressowi" przyznała, że wcześniej nie była fanką broszek: – Jakieś miałam, ale nie był to gadżet, który specjalnie lubiłam. Mogę więc uznać, że stałam się trendsetterką.
Gdy ogląda się zdjęcia pani premier z czasów kampanii wyborczej, widać zmianę. Wcześniej nosiła sznurki pereł i kolorowe marynarki. Potem przeszła na spokojniejsze kolory, jasne koszulowe bluzki i marynarki z charakterystycznie podniesionym kołnierzykiem. Żakiety są właściwie skrojone, nie za długie, o dobrze wyważonych proporcjach, a podniesiona stójka z otwartym dekoltem wydłuża optycznie szyję.
Kobiety polityki, nawet jeśli nie mają szczególnie rozwiniętych zainteresowań modą, kiedy obejmują eksponowane medialnie stanowisko, starają się wypracować styl ubierania. Samodzielnie lub z pomocą. Czasem styl trzeba uspokoić, jak musiała to zrobić Carla Bruni, gdy z modelki i piosenkarki stała się żoną prezydenta, czasem dodać mu wyrazistości, jak w przypadku premier Szydło; jednak prawie zawsze stanowisko pociąga za sobą zmianę wizerunku na bardziej elegancki. Bywa, że słabość do ekstrawagancji...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta