Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Warszawska dekada

25 marca 2017 | Plus Minus | Krzysztof Cieślik
źródło: Rzeczpospolita

To już dziesiąta edycja warszawskiej nagrody literackiej, lauru, który w ciągu dziesięciu lat zdążył wyrosnąć na jedno z najważniejszych wyróżnień w całym kraju.

Nagroda Literacka M.St. Warszawy

Wypada zacząć od wyjaśnienia, ponieważ w przypadku Nagrody Literackiej m. st. Warszawy sytuacja jest wyjątkowo skomplikowana. Dziesiąta edycja jest bowiem w istocie edycją dwudziestą trzecią, a i między rokiem 1948 i 1980 próbowano nagrodę reaktywować, więc można by się doliczyć kilkudziesięciu odsłon. Wyróżnienie zaczęto przyznawać jeszcze przed II wojną światową, w latach 1926-1938. Już wówczas zaznaczyło ono wyraźnie swoją obecność na polskie scenie literackiej. Uhonorowano nim między innymi takie znakomitości jak: Władysław Mickiewicz (1926), Wacław Berent (1929), Tadeusz Boy-Żeleński (1933), Pola Gojawiczyńska (1935), Maria Kuncewiczowa (1937). Ostatnim laureatem przed wojną został natomiast jeden z największych poetów języka polskiego Leopold Staff, którego 60. rocznicę śmierci obchodzimy w tym roku.

Po wojnie próbowano nagrodę kilkakrotnie wskrzeszać, ale nie było konsekwencji ani w nazwie, ani w zasadach jej wręczania, choć dodać warto, że przypadła ona w tym czasie kilku autorom, których zasług dla literackiej Warszawy nie sposób przecenić, między innymi Stefanowi Wiecheckiemu, Mironowi Białoszewskiemu i Juliuszowi Wiktorowi Gomulickiemu. Dopiero w 2008 roku Rada Miasta Stołecznego Warszawy przyjęła uchwałę reaktywującą to wyróżnienie z inicjatywy jej przewodniczącej Ewy Malinowskiej-Grupińskiej oraz wiceprezydenta...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10709

Wydanie: 10709

Zamów abonament