Marcowe (bez)nadzieje
W kalendarzu dzieli je od siebie tylko kilka dni. Ale to jedyne, co zbliża do siebie Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych i rocznicę Marca '68.
Początek marca jest od paru lat czasem walki na pamięć. Pamięć o tym, czyj opór wobec PRL był ważniejszy, kto poniósł większą ofiarę i bardziej przyczynił się do odzyskania suwerenności. Jest to więc walka o mit założycielski III RP. Obie strony mają swoje telewizje i gazety, własnych bohaterów, osobne obchody. Pełną gotowość bojową na wojnę o pamięć zbiorową Polaków. Wojnę, w której i jedni, i drudzy skazani są na porażkę.
Pokolenie Marca '68 nie doczekało się swoich spadkobierców. Środowisko tzw. komandosów, lewicowych intelektualistów, dla biografii politycznej których Marzec jest datą kluczową, początkiem intelektualnej drogi prowadzącej ku III RP, nie potrafiło przetłumaczyć swojego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta