Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Watykańskie spory o antykoncepcję

10 marca 2018 | Plus Minus | Andrzej Paszewski

Zakaz stosowania środków zapobiegania ciąży zaczyna być przez katolików powszechnie ignorowany i to nie z powodu hedonistycznego rozpasania – pisze specjalista od bioetyki w polemice z Tomaszem Krzyżakiem i Michałem Szułdrzyńskim.

W artykule „Odtrutka na seksualną rewolucję" („Plus Minus", 16–17 grudnia 2017 r.) Tomasz Krzyżak i Michał Szułdrzyński opisują rewolucję, która od wielu już lat obejmuje sferę seksualną, i jej społeczne skutki. Zwłaszcza dla kobiet, które w coraz większym stopniu traktowane są instrumentalnie. Temu trendowi starają się przeciwstawiać feministki. Autorzy artykułu proponują im, aby w tej walce odwoływały się do katolickiej moralności i upatrywały w Kościele nie przeciwnika, lecz sojusznika.

Z wieloma argumentami autorów trudno się nie zgodzić, mam jednak zastrzeżenia co do pewnej retoryki. Chodzi mi przede wszystkim o zezwierzęcenie, któremu jakoby ma ulegać ludzka seksualność. Otóż zwierzęta uprawiają seks w okresie rui, gdy jest on całkowicie otwarty na potomstwo. A to jest przecież jednym z filarów katolickiej moralności seksualnej. Dlatego mówienie w tym kontekście o zezwierzęceniu, które wielokrotnie przewija się w tekście, robi wrażenie powtarzania popularnej kliszy. Stąd, moim zdaniem, nieporozumieniem jest konstatacja autorów, że „po obaleniu religii i kultury, które starały się sferę seksualności uporządkować, a wiec podporządkować to, co zwierzęce, temu, co ludzkie, człowiek okazał się przede wszystkim zwierzęciem".

Nie obrażajmy zwierząt. Gdyby człowiek był w stanie cofnąć się do seksualności zwierzęcej, to wcale nie byłoby...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10998

Wydanie: 10998

Zamów abonament