Przemysł uzależniony od importu
stal | Unijne działania zablokowały dumpingowy przywóz wyrobów ze wschodu. Jednak zdecydowana większość przetwarzanych u nas wyrobów i tak pochodzi z zagranicy. ADAM ROGUSKI
Jak szacuje Hutnicza Izba Przemysłowo-Handlowa, zużycie jawne (produkcja krajowa plus import minus eksport) wyrobów stalowych wyniosło w zeszłym roku 13,5 mln ton, o 2,7 proc. więcej niż rok wcześniej – tym samym został ustanowiony nowy rekord. W kryzysowym 2009 r. startowaliśmy z poziomu 8,2 mln ton. Branżowa organizacja prognozuje, że konsumpcja będzie rosła dalej w tempie 2–3 proc. rocznie.
Ponad 40 proc. zapotrzebowania na wyroby stalowe generuje budownictwo. To głównie pręty żebrowane używane do zbrojenia betonu (ich wyrobem zajmuje się bezpośrednio część hut), ale także inne elementy konstrukcyjne, wiadukty czy infrastruktura szynowa.
Znaczącymi konsumentami wyrobów ze stali w naszym kraju są również przemysł motoryzacyjny i wytwórcy pozostałego sprzętu transportowego, a także maszyn i urządzeń, różnego rodzaju wyrobów metalowych oraz sprzętu gospodarstwa domowego.
Dobre perspektywy
– Znaczący wzrost konsumpcji stali w Polsce i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta