Jeden apartament, jedno miejsce na samochód
Przebudowa lokali w budynku wielorodzinnym na mieszkania wakacyjne wymaga zapewnienia odpowiedniej liczby miejsc parkingowych.
Spółka cywilna postanowiła zaadaptować część mieszkań w budynku wielorodzinny na mieszkania wakacyjne. Lokalizacja była świetna. Blok znajdował się w Gdańsku, cieszył się przez cały rok dużą popularnością wśród turystów. Pomysł nie spodobał się wspólnocie mieszkaniowej zarządzającej sąsiednim budynkiem. Wdała się ze spółką w wieloletni spór, który póki co wygrała.
Początkowo spółka nie miała problemów z załatwieniem formalności. Prezydent miasta wydał pozwolenie na przebudowę i nadbudowę z jednoczesną zmianą sposobu użytkowania budynku. Wspólnota mieszkaniową odwołała się do wojewody pomorskiego, a ten uchylił decyzję prezydenta i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania.
A gdzie zaparkują samochody
Spółka wniosła wtedy skargę do wojewódzkiego sądu administracyjnego i udało się jej osiągnąć tyle, że sprawa nie trafiła do ponownego rozpoznania do urzędu miasta, ale zajął się nią wojewoda, a ten uchylił pozwolenie. Uznał bowiem, że po przebudowie będzie za mało miejsc parkingowych. Inwestycja narusza bowiem miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.
W miejsce istniejących do tej pory 3 lokali mieszkalnych powstanie usługowe mieszkanie wakacyjne (o funkcji hotelowej) oraz 3 nowe mieszkania. Powierzchnia mieszkania wynosić będzie 85,43 mkw. zatem w myśl ustaleń planu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta