Pieniądze na walkę o czyste powietrze
FUNDUSZE UNIJNE | Konsorcja złożone z przedsiębiorców oraz jednostek naukowych mogą starać się o środki z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju na tworzenie technologii sprzyjających ochronie powietrza i walczących ze skutkami jego zanieczyszczenia.
Projekty badawcze, których celem ma być wymyślenie lub udoskonalenie technologii chroniących powietrze oraz pomagających ludziom narażonym na choroby spowodowane jego złym stanem, będą dofinansowywane dzięki programowi „Silesia pod błękitnym niebem". Jest to wspólne przedsięwzięcie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz województwa śląskiego – jednego z tych regionów, który najbardziej narażony jest na negatywne skutki emisji gazów i pyłów.
Cele programu
Jego realizacja ma przynieść korzyści zarówno gospodarcze, środowiskowe jak i społeczne. Uruchomienie go oraz realizacja projektów przyczyni się do zwiększenia liczby wprowadzonych innowacyjnych rozwiązań w obszarze technologii poprawy jakości powietrza (szersze wykorzystanie alternatywnych źródeł energii, lepsze technologie dla energetyki konwencjonalnej), a tym samym zmniejszenia negatywnego oddziaływania na środowisko. Rozwój nowoczesnych rozwiązań w tym zakresie ma wpłynąć na zwiększenie konkurencyjności regionu, a w dalszej perspektywie na osiągnięcie wymiernych korzyści gospodarczych.
Idea realizacji projektów w partnerstwie, poprzez konsorcja, w których obowiązkowo musi występować i przedsiębiorca, i jednostka naukowa, ma również przyczynić się do zacieśnienia współpracy pomiędzy sferą nauki a biznesu, co z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta