Biznes naciska na porozumienie
Po Merkel długo może nie być tak przychylnego nam przywódcy, a Morawiecki to umiarkowane skrzydło PiS. Sprzyja to zbliżeniu między oboma krajami.
W piątek kanclerz przyjeżdża do Warszawy z przedstawicielami 14 z 15 resortów swojego rządu. Te najważniejsze (m.in. spraw zagranicznych, wewnętrznych, obrony, finansów, sprawiedliwości, rolnictwa) będą reprezentowane przez ministrów, a pozostałe zastępców. Takie konsultacje międzyrządowe Niemcy prowadzą tylko z kilkoma krajami, w tym tak dla nich kluczowymi, jak Francja, Izrael, Chiny.
Poza spotkaniem plenarnym Angela Merkel będzie rozmawiać bezpośrednio z Mateuszem Morawieckim. To moment na ocenę sytuacji politycznej, w jakiej znalazły się oba kraje. Kanclerz nie ma tym razem zaplanowanych spotkań ani z prezydentem Dudą, ani z prezesem Kaczyńskim. W związku z 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości, szefowa niemieckiego rządu złoży natomiast kwiaty na Grobie Nieznanego Żołnierza, choć już na sąsiednim pomniku Ofiar Katastrofy Smoleńskiej – nie.
Wyrok TSUE
Jak wynika z rozmów „Rzeczpospolitej" z ważnymi przedstawicielami władz w Warszawie i Berlinie, najpilniejszą sprawą jest spór o praworządność. Z naszych informacji wynika, że Polska skłania się ku wypełnieniu zaleceń TSUE i kanclerz powinna to usłyszeć. W Radzie UE Niemcy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta