Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przestańmy kształcić roboty

08 grudnia 2018 | Plus Minus | Marcin Kube Mariusz Cieślik, Marcin Kube
autor zdjęcia: Robert Gardziński
źródło: Fotorzepa

Nie wierzę w rozumienie edukacji jako drogi do sukcesu. 
Dla mnie to jest droga do rozwoju - mówi Łukasz Michalski, dyrektor Państwowego Instytutu Wydawniczego, w przeszłości nauczyciel.

Plus Minus: Prawie połowa dorosłych Polaków nie czyta praktycznie nic, żadnych dłuższych tekstów: książek, artykułów, wywiadów. Żyjemy w kraju półanalfabetów?

Wiele zależy od tego, w jaki sposób czytelnictwo się bada. W mediach przede wszystkim podaje się jeden wynik: ile osób czyta jedną lub więcej książek rocznie. I tu wypadamy bardzo źle, jesteśmy – w takich rankingach – drudzy lub trzeci od końca w Unii Europejskiej.

To kluczowy wskaźnik.

Jednak jeśli przyjmiemy inne kryteria, np. procent dochodów rodzinnych przeznaczanych na książki, to jesteśmy trzecim krajem UE. Oczywiście to liczby względne. Nasze dochody są inne niż te w Holandii, Francji czy w Niemczech. Jeszcze inny wynik będzie, jeżeli przyjrzymy się ilości czasu poświęconego na czytanie dziennie lub tygodniowo. Wtedy się okazuje, że Polska wypada lepiej niż przeciętne kraje. Warto też pamiętać, że książka to niejedyna przestrzeń lektury.

Ale tylko ona wzbogaca nasz język, o wyobraźni nie wspomnę.

Całe to rwanie włosów z głowy i krzyk wokół czytelnictwa są słuszne, bo to jeden z najważniejszych czynników kulturotwórczych, ale prawda jest taka, że żyjemy mitem niegdysiejszych sukcesów w tym względzie. Biblioteka Narodowa zrobiła badania wśród grup żyjących w PRL. Spytano ludzi,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11226

Wydanie: 11226

Zamów abonament