Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jeśli środek, to tylko w piątku

08 grudnia 2018 | Plus Minus | Jakub Kowalski
Geometryczny środek Polski wyznaczono przy okazji obchodów tysiąclecia państwa polskiego w 1966 r. Padło na Piątek,  choć „Trybuna Ludu” donosiła o błędach sięgających pięciu kilometrów. W 1972 r.  w miejscowości stanął pamiątkowy głaz,  a w 1976 r. złoty globus, który jest tam do dziś
autor zdjęcia: Natalia Zdziebczyńska
źródło: EAST NEWS
Geometryczny środek Polski wyznaczono przy okazji obchodów tysiąclecia państwa polskiego w 1966 r. Padło na Piątek, choć „Trybuna Ludu” donosiła o błędach sięgających pięciu kilometrów. W 1972 r. w miejscowości stanął pamiątkowy głaz, a w 1976 r. złoty globus, który jest tam do dziś
źródło: Rzeczpospolita
Środek Polski jest największą atrakcją miejscowości  pod Łęczycą. Nic dziwnego,  że już przy drogach wjazdowych do Piątku można się natknąć  na informacje na ten temat.  A nuż zachęci to podróżnych  do zatrzymania się?
autor zdjęcia: Marian Zubrzycki
źródło: Forum
Środek Polski jest największą atrakcją miejscowości pod Łęczycą. Nic dziwnego, że już przy drogach wjazdowych do Piątku można się natknąć na informacje na ten temat. A nuż zachęci to podróżnych do zatrzymania się?

Włodzio mówi, że środek Polski już w 1966 roku wypadł w szczerym polu, ale władza chciała go mieć bliżej siebie i przesunęła do Piątku. Pan Stanisław, autor książki na ten temat, potwierdza. Ale wójt przestrzegał, żeby nie powtarzać, że środek leży gdzieś indziej.

W kamieniu wykuto, że to geometryczny środek Polski. Była jeszcze blacha, że każdy jest kowalem swojego losu, ale zniknęła. Żółć na globusie wyblakła, pojawiły się zacieki i rdza. Między marmurowymi płytami wyrosła babka lekarska. W cztery strony rozchodzą się ścieżki z kostki bauma. Między nimi biało-czerwone klomby i maszt z flagą narodową. Drogowskazy prowadzą do Jastrzębiej Góry (354 km), szczytu Opołonek (617 km), zakoli Odry (459 km) i Bugu (443 km), czyli najdalszych krańców kraju oddalonych od wsi Piątek, powiat łęczycki, województwo łódzkie, Polska.

Tuż obok orzeł z Orlenu – stały element krajobrazu jak bocian w gnieździe. Barwy stacji też przepisowe: białe i czerwone. Na banerze z makami reklama „menu, które pokochali Polacy": hot dog z kawą oraz zapiekanka z fetą i oliwkami. Dopiero wewnątrz swojska oferta: jabłka z polskich sadów oraz flagi, szaliki, kubki, magnesy, „Poczet polskich patriotów". Strach otworzyć lodówkę, bo tam „polskie smaki" – kiełbasy krakowska, jałowcowa i myśliwska oraz kindziuk – serwowane na dokładkę przez masarnię Duda. Za to toaleta zepsuta.

Sklep i szyld: „wódka – wino – piwo – papierosy – napoje – słodycze – pieczywo – wędliny". Oto menu, które pokochali Polacy! I dobrze, bo pić się chce. Przed laty w Piątku istniało 50 warzelni, znanych nawet na dworze królewskim, nie ostała się...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11226

Wydanie: 11226

Zamów abonament