Jeśli środek, to tylko w piątku
Włodzio mówi, że środek Polski już w 1966 roku wypadł w szczerym polu, ale władza chciała go mieć bliżej siebie i przesunęła do Piątku. Pan Stanisław, autor książki na ten temat, potwierdza. Ale wójt przestrzegał, żeby nie powtarzać, że środek leży gdzieś indziej.
W kamieniu wykuto, że to geometryczny środek Polski. Była jeszcze blacha, że każdy jest kowalem swojego losu, ale zniknęła. Żółć na globusie wyblakła, pojawiły się zacieki i rdza. Między marmurowymi płytami wyrosła babka lekarska. W cztery strony rozchodzą się ścieżki z kostki bauma. Między nimi biało-czerwone klomby i maszt z flagą narodową. Drogowskazy prowadzą do Jastrzębiej Góry (354 km), szczytu Opołonek (617 km), zakoli Odry (459 km) i Bugu (443 km), czyli najdalszych krańców kraju oddalonych od wsi Piątek, powiat łęczycki, województwo łódzkie, Polska.
Tuż obok orzeł z Orlenu – stały element krajobrazu jak bocian w gnieździe. Barwy stacji też przepisowe: białe i czerwone. Na banerze z makami reklama „menu, które pokochali Polacy": hot dog z kawą oraz zapiekanka z fetą i oliwkami. Dopiero wewnątrz swojska oferta: jabłka z polskich sadów oraz flagi, szaliki, kubki, magnesy, „Poczet polskich patriotów". Strach otworzyć lodówkę, bo tam „polskie smaki" – kiełbasy krakowska, jałowcowa i myśliwska oraz kindziuk – serwowane na dokładkę przez masarnię Duda. Za to toaleta zepsuta.
Sklep i szyld: „wódka – wino – piwo – papierosy – napoje – słodycze – pieczywo – wędliny". Oto menu, które pokochali Polacy! I dobrze, bo pić się chce. Przed laty w Piątku istniało 50 warzelni, znanych nawet na dworze królewskim, nie ostała się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta