Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Stare historie i nowe wersje Jonathana Littella

08 grudnia 2018 | Plus Minus | Tomasz Chomiszczak
Jacek Sroka „Budowa świata”, akwafora, akwatinta, 1990
źródło: materiały prasowe
Jacek Sroka „Budowa świata”, akwafora, akwatinta, 1990

Jonathan Littell, „Une vieille histoire. Nouvelle version”, Gallimard 2018.

Po 12 latach od słynnych już „Łaskawych" Jonathana Littella – bodaj jednej z najważniejszych jak dotąd powieści nowego stulecia – na francuskie półki księgarskie trafiła wreszcie jego nowa obszerna proza zatytułowana „Une vieille histoire. Nouvelle version" wydana przez szacowne wydawnictwo Gallimard w pierwszej połowie 2018 roku. To jednak nie druga, jak piszą niektórzy, ale już trzecia powieść tego autora: mało kto bowiem pamięta, że debiutował on przecież w 1989 roku książką „Bad Voltage", określaną przez krytykę literacką – chyba z powodu nieporadności klasyfikacyjnej – mianem cyberpunkowej. Ale fakt jest faktem: dopiero epickie „Łaskawe" – historia nazistowskiego oficera, estety i potwora w jednej osobie, pokazana na tle wstrząsającego fresku czasu drugiej wojny światowej w Europie Wschodniej – zostały uhonorowane w macierzystym kraju pisarza między innymi Nagrodą Goncourtów czy Grand Prix Akademii Francuskiej; przełożone zaś na niemal czterdzieści języków, wprowadziły autora do panteonu literatury świata.

Od czasu „Łaskawych" Littell napisał esej „Suche i wilgotne", eksplorujący schematy działania nazistowskiego systemu, a także reporterskie książki „Czeczenia. Rok III" oraz „Zapiski z Homs". Wszystkie trzy tytuły znamy z polskich tłumaczeń, ale ciekawych pozycji tego typu było więcej, i aż szkoda, że nie podjęto się ich przekładów. Wreszcie, ponownie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11226

Wydanie: 11226

Zamów abonament