Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Europejski miniprzewodnik futurologiczny

29 grudnia 2018 | Plus Minus | Łukasz Kobeszko
źródło: AFP

Jaka będzie UE bez Londynu? Kto pokieruje Ukrainą? Czy Grecja porozumie się w końcu z Macedonią, a Serbia z Kosowem? I co na to wszystko Donald Trump?

Rok umarł, niech żyje rok« – oto okrzyk będący wyrazem radości niezbyt zrozumiałej. Cóż za radość z tego, że wszystko mija" – napisał swego czasu całkiem na poważnie skłonny zazwyczaj do niepowagi Stefan Kisielewski. Słysząc wciąż głośno strzelające korki od szampana i chyba coraz mniej głośne fajerwerki, czujemy zazwyczaj mieszankę ulgi, chwilowej melancholii i niepewności. W nieprzerwanym kołowrocie wydarzeń, w zalewie komunikatów, oświadczeń i sprostowań, newsów i fake newsów, polemik i replik zauważymy wiekową i banalną, konserwatywno-postępową prawdę – wiele musi się zmienić, aby nie zmieniło się nic.

Przypomnijmy sobie wszystkie nasze przewidywania w ciągu ostatnich kilku lat. Zwycięstwo Trumpa, brexit, powszechne rządy populistów w największych krajach europejskich, rosnące fale uchodźców, zagrożenie terroryzmem, wojną na Półwyspie Koreańskim i konflikt amerykańsko-chiński. Większość tych wydarzeń miała być klasycznym przykładem spełnionego koszmaru. Tymczasem pewne zjawiska z tej listy jak najbardziej się spełniły, choć zapowiadanej tragedii nie doświadczyliśmy. Czasami wręcz przeciwnie – można powiedzieć, że przyzwyczailiśmy się do nowych okoliczności i uznajemy je wręcz za coś oczywistego.

Zasadniczo, trudno byłoby dzisiaj wyobrazić sobie powrót do czasów z pierwszej połowy kończącej się dekady. Epoki przewidywalnych aż do bólu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11242

Wydanie: 11242

Zamów abonament