Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Europejskie klimaty

06 kwietnia 2019 | Plus Minus | Piotr Zaremba
Postęp, który nabiera rozmachu.  8 marca 2019 r. organizatorzy demonstracji żądają zmiany nazwy warszawskiego  ronda Dmowskiego na rondo Praw Kobiet
źródło: EAST NEWS
Postęp, który nabiera rozmachu. 8 marca 2019 r. organizatorzy demonstracji żądają zmiany nazwy warszawskiego ronda Dmowskiego na rondo Praw Kobiet

Wizja chrystianizowania Europy rysowana przez premiera Morawieckiego jest abstrakcją. Co nie znaczy, że PiS 
nie ma żadnych szans na opóźnienie w Polsce zmian uznawanych za nieuchronne.

 

Spalenie przez księdza z Gdyni „okultystycznych" książek na dziedzińcu parafii to tylko jeden z przejawów wielkich emocji, jakie co rusz wybuchają w różnych punktach Polski. Mamy je po prawej stronie. Oto wciąż traktowany przez niektórych poważnie reżyser Grzegorz Braun wezwał do karania homoseksualistów więzieniem.

Ale przebijając się przez chór słusznego oburzenia wobec każdego z tych przypadków, warto przypomnieć o przejawach ekstremizmu po drugiej stronie. W internecie akcja nawoływania do chemicznej kastracji wszystkich księży cieszy się wielką popularnością, a napisy na murach świątyń przypominają klimat z czasów francuskiej rewolucji. Krzysztof Śmiszek, polityk Wiosny i partner Roberta Biedronia, naprawdę żąda karania więzieniem z kolei za „homofobię", czyli de facto za opinie, poglądy.

Unia neutralna? Wolnego!

Te wszystkie skrajne wypowiedzi i akcje są udziałem mniejszości, często funkcjonujących na obrzeżach różnych mainstreamów. Można argumentować, że Braun to polityk cieszącego się poparciem paru procent Polaków bloku Konfederacja, ale przecież nie należy on do kręgów kilkudziesięcioprocentowej partii rządzącej. Także Wiosna raczej straciła, niż zyskała na ideologicznym ekstremizmie.

Zarazem jest to jednak część większej całości, o czym można się przekonać, śledząc...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11325

Wydanie: 11325

Zamów abonament