W 2020 r. są 2024 godziny pracy
W pierwszym półroczu pracownicy będą wykonywali obowiązki przez 125 dni, a w drugim przez 128 dni. Siedem świąt przypadnie w tym roku od poniedziałku do piątku, a dwa w sobotę.
Sobotnie święta przypadną na 15 sierpnia i 26 grudnia, czyli w drugi dzień Bożego Narodzenia. Firmy stosujące system podstawowy, w którym soboty są wolne z racji przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy, muszą wyznaczyć inny dzień wolny za te święta. Powinien on przypadać w tym samym okresie rozliczeniowym co święto – tylko wtedy zostanie zachowany prawidłowy wymiar czasu pracy.
Zgodnie z art. 130 § 2 kodeksu pracy za każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela wymiar czasu pracy obniża się o 8 godzin. Dni świąteczne, które są ustawowo wolne od pracy, określa ustawa z 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy (tekst jedn. DzU z 2015 r., poz. 90).
Święta i soboty
W tegorocznych 113 dniach wolnych siedem świąt przypadnie od poniedziałku do piątku. Tylko one obniżą zatrudnionym czas pracy o osiem godzin (patrz tabela 2). Oznacza to, że mają mieć wtedy wolne. Cztery niedzielne tegoroczne święta (Wielkanoc, 3 maja, Zielone Świątki, 1 listopada) nie wpływają na wymiar czasu pracy.
W 2020 r. najwięcej wolnego pracownicy będą mieli w maju i sierpniu (po 11 dni) oraz styczniu i grudniu – po 10 dni w każdym z tych miesięcy.
Wygrane będą załogi w firmach, w których pracodawcy ustalili wolne z racji pięciodniowego tygodnia pracy np. na środę (a nie jak to jest najczęściej – w sobotę)....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta