Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kamieniarz i filozof

09 stycznia 2020 | Kultura | Monika Kuc
August Zamoyski (1893 –1970): „Rzeźbiarz musi być jednocześnie robotnikiem  i filozofem
źródło: materiały prasowe
August Zamoyski (1893 –1970): „Rzeźbiarz musi być jednocześnie robotnikiem i filozofem".

W 50-lecie śmierci rzeźbiarza Augusta Zamoyskiego poznajemy go jako autora filmów z Chagallem i Witkacym. Muzeum Literatury prezentuje setkę jego rzeźb.

W większości nieznane filmy z lat 20. XX wieku, odkryte w archiwum Zamoyskiego, to absolutna rewelacja. Autor kręcił je zakupioną w Paryżu amatorską kamerą. W scenach zarejestrowanych w Warszawie na przełomie 1926/1927 roku na brzegu Wisły i na moście Poniatowskiego widzimy Witkacego z żoną Jadwigą. Witkacy stroi miny maski i inscenizuje kryminalną intrygę pod hasłem „Tragedia nad Wisłą".

Spał w śniegu

Augusta Zamoyskiego z Witkacym łączyła przyjaźń od momentu, gdy przyszły rzeźbiarz szukający własnej drogi, przeniósł się z Wiednia do Zakopanego. Obaj trzęśli wówczas miastem. Zamoyski opowiadał: „Z Witkacym od razu poczułem wspólnotę głęboką i radosną – ale i tragiczną".

W filmach z Paryża pojawia się międzynarodowa bohema z Montparnasse'u: Marc Chagall, Max Jacob, Artur Rubinstein, Mojżesz Kisling, Louis Marcoussis i Alicja Halicka. Szczyptę erotyki wnosi w ich zabawy przed kamerą roznegliżowana Jacgueline Goddard, słynna modelka Man Raya, tańcząca w paryskim zaułku.

Z czasów...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11552

Wydanie: 11552

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament