Czy Słowacji grozi rewizja granic?
Słowaccy Węgrzy coraz częściej mówią o potrzebie autonomii
Czy Słowacji grozi rewizja granic?
Andrzej Niewiadowski z Bratysławy
"Przejawy nacjonalizmu i nietolerancji z jednej strony wywołują nacjonalistyczną odpowiedź z drugiej. A egoistyczni aktorzy słowackiej i węgierskiej sceny politycznej czynią z tych sporów narzędzie. Ważmy każde słowo! " -- zwrócił się z ostrzeżeniem do przedstawicieli żyjącej na Słowacji mniejszości węgierskiej prezydent Michał Kowacz. 8 stycznia ma odbyć się w Komarnie spotkanie reprezentantów tej mniejszości.
Odezwa Miast i Gmin Zitneho Ostrova z dnia 6. 12. 93 r. -- nakłaniająca węgierską mniejszość narodową, zamieszkałą w południowej Słowacji, od Bratysławy po granice z Ukrainą, do utworzenia "prowincji ze specjalnymi prawami i samorządem" -- w wyraźny sposób pogorszyła i tak już chłodne stosunki między słowackimi i węgierskimi partnerami. Wszystkie słowackie partie polityczne (z wyjątkiem "chrześcijańskich demokratów" (KDH) Jana Czarnogurskiego, którzy skrytykowali oficjalną politykę rządu w kwestiach "mniejszościowych") , potraktowały odezwę Rady, apelującą do zwołania mityngu w Komarnie w dniu 8 stycznia 1994 r. , jako przejaw irredentyzmu, który dla Słowacji oznacza rewizję granic, a w konsekwencji naruszenie układów z Trianon....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta