Bezpieczeństwo obrotu gospodarczego
Bezpieczeństwo obrotu gospodarczego
Na ochronę bezpieczeństwa obrotu gospodarczego składają się przepisy o adresie powszechnym i związane jedynie z gospodarką.
Druga grupa norm o charakterze "wyspecjalizowanych narzędzi" powinna być wbudowana w system prawa gospodarczego.
Większość z fragmentarycznych regulacji ustanawia odpowiedzialność cywilną i karną za postępowanie uznane za niezgodne z nimi. Przepisy te są niespójne i niekompletne.
Obrót gospodarczy jest ostatnią fazą działalności gospodarczej, pojęciem węższym niż gospodarowanie. Nie każda zmiana stosunków majątkowych stanowi działalność gospodarcza, ale każda to obrót gospodarczy. Nas interesuje synonim obrotu towarowego.
Bezpieczeństwo obrotu polega m. in. na zapewnieniu równych szans i warunków funkcjonowania. Jest to stan pożądany, w którym nie można powodować zmiany warunków, gdy czas nie pozwala na przystosowanie się do nich, ani nierównego traktowania podmiotów gospodarczych.
Niedopuszczalne jest też obchodzenie prawa i zwyczajów handlowych. Czym innym są jednak "naturalne" skutki funkcjonowania gospodarki rynkowej, takie jak wahania koniunktury. Bezpieczeństwo nie może być rozumiane jako działanie bez ryzyka. Rozróżnia się czasem pojęcia bezpieczeństwo obrotu i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta