Ochrona praw człowieka: wszędzie jest coś do zrobienia
Ochrona praw człowieka: wszędzie jest coś do zrobienia
Otwierając niedawne spotkanie sędziów polskich z zachodnioeuropejskimi stwierdziła pani, jakoby ochrona praw człowieka w żadnym z państw nie była doskonała. Rzeczywiście jest aż tak źle?
Takie określenia jak państwo prawa, demokracja, pełna ochrona praw człowieka nie odnoszą się do konkretnych sytuacji i stanów gdziekolwiek. To raczej są idee, do których urzeczywistnienia ciągle dążymy. Na Zachodzie takie podejście do problemu jest dość oczywiste. Przedstawiciel żadnego z tamtych państw raczej by nie stwierdził, że w jego kraju osiągnięto w tej dziedzinie stan w pełni satysfakcjonujący. Instytucje, których zadaniem jest ochrona praw człowieka, muszą być zatem ciągle doskonalone.
Współorganizowała pani u nas seminarium poświęcone problemom dostępu do niezawisłego sądu i prawa do rzetelnego procesu w rozumieniu europejskiej konwencji praw człowieka. Czy będą jeszcze inne podobne spotkania? Jeśli tak, to jakim poświęcone zagadnieniom?
Rada Europy przyjęła dwa programy współpracy prawnej z państwami Europy Środkowej i Wschodniej. Pierwszy, nazwany "Demo-droit", jest przeznaczony dla osób odpowiedzialnych za reformę prawa. Zakłada on spotkania ekspertów, także małe, bardzo specjalistyczne, w trakcie których dyskutuje się na temat bardzo konkretny, gdy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta