Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak rodziła się telefonia mobilna

12 czerwca 2020 | Rzecz o historii | Ryszard Tadeusiewicz

Trudno dziś w to uwierzyć, ale w latach 70. XX wieku, kiedy powstawały pierwsze cywilne telefony bezprzewodowe, ludzie wcale nie wiedzieli, czy chcą mieć takie urządzenia.

O ile w przypadku telefonii tradycyjnej (przewodowej) można było wskazać jednego człowieka, który dokonał przełomowego wynalazku i dał ludzkości narzędzie do głosowej komunikacji na odległość (Alexander Graham Bell), o tyle z popularnymi obecnie urządzeniami telefonii mobilnej, czyli komórkami i smartfonami, jest zdecydowanie trudniej. Postęp techniczny poszedł bowiem w kierunku tworzenia nowych urządzeń przez całe zespoły, więc każda innowacja ma wielu „ojców". Co więcej, produkt końcowy – na przykład smartfon – jest wynikiem setek modyfikacji i modernizacji, bo od najwcześniejszych prototypów do urządzeń dzisiaj produkowanych i używanych wiodła z reguły długa i kręta droga kolejnych udoskonaleń. Trudno powiedzieć, który z „zakrętów" tej długiej drogi był tym decydującym o końcowym sukcesie – i kto personalnie może być wskazany jako jego twórca. Jednak spróbuję wskazać kilka „kamieni milowych" na tej drodze do stworzenia współczesnej komórki i postaram się wymienić kilka nazwisk ludzi, którzy tę drogę wytyczali. Uczynię to z tym większą przyjemnością, że na początku tej listy pionierów telefonii mobilnej mogę wymienić Polaka.

Wojskowe początki

Zanim powstały pierwsze telefony przenośne przeznaczone do celów cywilnych,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11682

Wydanie: 11682

Spis treści

Reklama

Nieprzypisane

Zamów abonament