Ambicje klimatyczne a kryzysy zdrowotne i gospodarcze
Andrzej Kassenberg W Polsce konieczna jest reorientacja myślenia o transformacji klimatycznej nie jako o obciążeniu, ale jako o szansie.
Rok 2019 była najcieplejszym rokiem w Europie od czasu pomiarów, a 11 z 12 najcieplejszych lat przypadło na XXI w. W kwietniu br. średnia temperatura była o 1,30 st. C wyższa od okresu przedprzemysłowego. Obecnie ponad 7 mln osób na świecie jest zakażonych koronawirusem, ponad 400 tys. zamarło. Przewiduje się, że w 2020 r. dochód w UE spadnie o ponad 7 proc. w stosunku do 2019 r. W świetle tych liczb wyraźnie widać nakładanie się na siebie kryzysów – klimatycznego, zdrowotnego, gospodarczego. Bez głębokiej korekty funkcjonowania cywilizacji, a w szczególności stosunku do środowiska i sposobu korzystania z zasobów naturalnych, nie mamy szans na ich równoległe rozwiązanie. Konieczne są zmiany w sferze finansowej, gospodarczej oraz kulturowej i na każdym poziomie – od międzynarodowego, przez krajowy, po lokalny. Jesteśmy uzależnieni od ciągłego wzrostu gospodarczego i stale rosnącej konsumpcji. Musimy wypracować i wdrażać strategię zmiany tych schematów na rzecz rozwijania społeczeństwa,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta