Rynek konieczny do walki ze zmianą klimatu
Maciej Orczyk Jeżeli będą powstawać przełomowe technologie ekologiczne, to w krajach o wysokim poziomie wolności gospodarczej – pisze laureat Konkursu Młody Ekonomista.
Podstawą nauk przyrodniczych są fakty potwierdzone eksperymentalnie. Przyrodnicy z reguły nie kwestionują temperatury wrzenia wody, wartości przyspieszenia ziemskiego czy antropogenicznych przyczyn zmian klimatu. Konsensus ułatwia dalsze badania.
To podejście nie ma zastosowania w ekonomii, gdzie jednoznaczne określenie przyczyn zjawiska bywa niemożliwe. Wskazanie winowajcy wyzwań klimatycznych jest przedmiotem sporów, a pomysły na ograniczenie wpływu gospodarki na klimat są skrajnie różne. W morzu idei warto zwrócić więc uwagę na te, które mogą być skuteczne w walce z ociepleniem. I odporne na nieuczciwość polityków.
Naukowcy z Yale opracowali ranking Environmental Performance Index ze szczegółową oceną oddziaływania krajów na środowisko. Wzięli pod uwagę 24 wskaźniki, m.in. jakość wody i powietrza, emisję gazów cieplarnianych i zalesienie. Zestawienie tych danych z poziomem wolności gospodarczej przedstawionej w Index of Economic...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta