Można zrobić korektę i rozliczyć IP Box za ubiegły rok
Wyroki sądów administracyjnych potwierdzają, że odrębna ewidencja dla celów zastosowania 5-proc. stawki PIT lub CIT od dochodów uzyskanych z kwalifikowanych praw własności intelektualnej nie musi być prowadzona na bieżąco.
Pierwszym wyrokiem, w którym wojewódzki sąd administracyjny ustosunkował się do kwestii prowadzenia przez podatników ewidencji na potrzeby skorzystania z ulgi IP Box, był wyrok WSA w Gorzowie Wielkopolskim z 30 lipca 2020 r. (I SA/Go 115/20).
W zaskarżonej do sądu decyzji dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej odmówił podatnikowi prawa do zastosowania ulgi IP Box stwierdzając, że odrębna ewidencja, o której mowa w art. 30cb ustawy o PIT, sporządzona dopiero na potrzeby rozliczenia nie wypełnia przesłanek ustawowych. Uznał również, że stworzenie takiej ewidencji tylko po to, aby wypełnić ustawowy obowiązek, nawet w sytuacji, kiedy na jej podstawie możliwe będzie prawidłowe określenie podstawy opodatkowania preferencyjną stawką, przekreśla uprawnienie do jej zastosowania.
Ważny jest cel, a nie termin
Z takim rozumieniem przepisów nie zgodził się WSA, który uchylił zaskarżoną decyzję. W wydanym przed kilkoma dniami pisemnym uzasadnieniu wyroku sąd stwierdził, że dyrektor KIS „dokonał błędnej wykładni art. 30cb ust. 1 i 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, poprzez przyjęcie, że odrębna ewidencja, o której mowa...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta