Kiedy zaktualizować studia porównawcze
Ze względu na kryzys gospodarczy spowodowany pandemią i na upływ trzyletniego okresu od przygotowania poprzednich analiz, podatnicy powinni dostosować je do nowych warunków rynkowych jeszcze w tym roku.
W roku 2020 kończy się ważność analiz porównawczych przygotowanych w roku 2017 (kiedy były wymagane po raz pierwszy). Tym samym niebezpodstawna jest wątpliwość podatników o aktualizację studiów porównawczych i jej termin. W związku z pandemią wprowadzono wiele nowych regulacji, w tym tzw. tarczę antykryzysową 4.0, która opóźniła terminy wymagalności przygotowania dokumentacji i innych obowiązków z zakresu cen transferowych. Podatnicy skupili się na ratowaniu swoich biznesów i w znakomitej większości przypadków skorzystali z możliwości przełożenia momentu, w którym będą musieli zmierzyć się z koniecznością raportowania informacji o transakcjach z podmiotami powiązanymi.
Zmiana otoczenia ekonomicznego
O ile zmiany przepisów podatkowych zazwyczaj budzą wątpliwości podatników, o tyle bieżący rok jest wyjątkowy ze względu na nowe warunki ekonomiczne spowodowane stanem epidemiologicznym. Stan ten niewątpliwie jest istotny z punktu widzenia analiz porównawczych, które zgodnie z polskimi przepisami o cenach transferowych, podlegają aktualizacji nie rzadziej niż co trzy lata, chyba że zmiana otoczenia ekonomicznego, w stopniu znacznie wpływającym na sporządzoną analizę, uzasadnia przeprowadzenie aktualizacji w roku zaistnienia tej zmiany. Zatem po pierwsze, jeżeli analiza porównawcza była przygotowywana...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta