Usługa o podobnym charakterze, czyli jaka
Nie ma jednego jasnego stanowiska jak traktować umowy ubezpieczeniowe zawierane z zagraniczną firmą. W zależności od przyjętej interpretacji przepisów, należy od nich pobrać podatek u źródła albo nie.
Temat dotyczący ewentualnego obowiązku poboru podatku u źródła (WHT) od umowy ubezpieczeniowej nie jest tematem zupełnie nowym. Problem jaki na tej kanwie wywołuje spory między podatnikami a administracją skarbową to kwestia, czy umowę ubezpieczenia można traktować jako umowę podobna do gwarancji i poręczeń w myśl art. 21 ust. 1 pkt 2a ustawy o CIT i opodatkować WHT. Kwestia ta jest bardzo istotna dla polskich podatników, którzy z różnych przyczyn nie mogą zawrzeć pożądanego ubezpieczenia z lokalnym zakładem ubezpieczeń, gdyż np. określone ubezpieczenie nie jest w ogóle oferowane przez takie lokalne zakłady albo jest kilkukrotnie droższe niż za granicą. Problem dotyczy również podmiotów będących częścią grup międzynarodowych, gdzie odpowiednie ubezpieczenia zawierane są grupowo na poziomie centrali.
Całkiem niedawno, bo 22 stycznia 2020 r. wypowiadał się na ten temat w wyroku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy (I SA/Bd 655/19). Sąd stanął na stanowisku, że usługi ubezpieczeniowe nie mogą być uznawane za usługi podobne do usług gwarancji i poręczeń. Zdaniem sądu, wynagrodzenia z tego tytułu nie generują obowiązku poboru podatku u źródła. Zagadnienie pojawiło się ponownie na wokandzie bydgoskiego oraz poznańskiego Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zaskoczeniem są jednak zupełnie rozbieżne stanowiska sądów w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta