Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wzajemne poręczenie z podatkiem czy bez

21 września 2020 | Podatki i księgowość | Przemysław Szwed

W razie udzielenia przez spółki zabezpieczenia wzajemnych należności, żadna z nich nie uzyskuje przychodu z nieodpłatnych świadczeń. Inaczej jest, gdy chodzi o zobowiązanie się do takiej gwarancji w przyszłości.

 

Wzajemne udzielanie poręczeń stanowi częstą praktykę stosowaną przez podmioty należące do tej samej grupy kapitałowej. Stosowanie takiej wewnątrzgrupowej polityki zabezpieczania zobowiązań daje poszczególnym podmiotom wchodzącym w skład grupy szansę na lepszy rozwój, poprzez zwiększenie ich bezpieczeństwa finansowego oraz zdolności kredytowej. Przystępując do takiej wewnątrzgrupowej polityki zabezpieczania zobowiązań należy jednak pamiętać, że uzyskanie poręczenia od podmiotu powiązanego może w pewnych okolicznościach powodować konieczność rozpoznania przychodu z tytułu nieodpłatnych świadczeń.

Czy jest przysporzenie majątkowe

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, są w szczególności wartości otrzymanych rzeczy lub praw, a także wartość innych świadczeń w naturze, w tym wartość rzeczy i praw otrzymanych nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie, a także wartość innych nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń. Ustawa CIT nie definiuje pojęcia nieodpłatnego świadczenia. Przyjmuje się jednak, że w prawie podatkowym nieodpłatne świadczenie obejmuje wszystkie zjawiska gospodarcze i zdarzenia prawne, których następstwem jest uzyskanie korzyści kosztem innego podmiotu lub te wszystkie zdarzenia prawne i zdarzenia gospodarcze w działalności osób prawnych, których skutkiem jest...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11767

Wydanie: 11767

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament