Fiskus skorzysta na bezpłatnej pracy
Świadczenia realizowane przez członków zarządu bez pobierania przez nich wynagrodzenia mogą stanowić przychód podatkowy po stronie spółki. Zaoszczędzony wydatek będzie w tej sytuacji przysporzeniem majątkowym.
W praktyce gospodarczej, członkowie zarządu spółek kapitałowych często nie pobierają wynagrodzenia od spółki, w której sprawują swoje funkcje. Powstaje wówczas pytanie czy po stronie takiej spółki powstaje przychód z tytułu nieodpłatnego świadczenia.
Definicja poza ustawą
Ustawa o CIT nie zawiera definicji nieodpłatnego świadczenia. Wskazuje jedynie, że do przychodów zalicza się m.in. wartości rzeczy lub praw otrzymanych nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie, a także wartość innych nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń, z wyjątkami dotyczącymi samorządowych zakładów budżetowych lub spółek użyteczności publicznej (art. 12 ust. 1 pkt 2). Słownik Języka Polskiego wskazuje, że określenie „świadczenie" powinno być rozumiane jako „obowiązek wykonania lub przekazania czegoś na czyjąś rzecz, też: to co jest z tytułu takich zobowiązań wykonywane lub przekazywane". Natomiast słowo „nieodpłatny" powinno być rozumiane jako „niewymagający opłaty".
Termin „nieodpłatne świadczenia" był wielokrotnie analizowany w orzecznictwie sądów administracyjnych. Naczelny Sąd Administracyjny w wydawanych uchwałach wskazywał, że to pojęcie ma szerszy zakres dla celów podatkowych niż ten wskazany w prawie cywilnym. Z perspektywy podatkowej obejmuje bowiem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta