Łowcom głów trudniej jest dzisiaj zwerbować specjalistę i menedżera
Eksperci rzadziej niż przed rokiem są teraz chętni do zmiany pracy. Tym bardziej że zwykle mają mniejszy wybór ofert.
Chociaż od połowy roku zaczęła rosnąć liczba ogłoszeń rekrutacyjnych, to niemal wszyscy pracownicy – w tym specjaliści i menedżerowie – odczuli pogorszenie koniunktury na rynku pracy. W tym roku dostawali średnio po siedem ofert, czyli o ponad jedną piątą mniej niż w 2019 r., gdy otrzymywali przeciętnie po dziewięć propozycji – wynika z najnowszego raportu firmy rekrutacyjnej Antal.
Jej badanie dotyczące „Aktywności specjalistów i menedżerów na rynku pracy", które objęło ponad dwa tysiące osób na stanowiskach eksperckich i kierowniczych, „Rzeczpospolita" opisuje jako pierwsza. (Oficjalna publikacja raportu jest zaplanowana na 26 października).
Branżowe różnice
Największy spadek popytu odczuli w skali roku specjaliści IT. Jednak i tak to oni mieli największy wybór ofert pracy; dostawali w tym roku średnio po 19 propozycji. To o jedną czwartą mniej niż przed rokiem, lecz prawie trzykrotnie powyżej średniej w badaniu. I prawie czterokrotnie więcej niż prawnicy, którzy – jako jedna z nielicznych grup zawodowych – cieszą się większym wzięciem niż w 2019 r.
Agnieszka Wójcik, menedżer ds. badań w Antal, wyjaśnia, że wzrost liczby...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta