Trzeba gromadzić dokumentację
W miejsce konieczności posiadania potwierdzenia obioru faktury korygującej in minus jako warunku obniżenia VAT, wprowadzono nowe wymogi, które mogą istotnie utrudnić możliwość pomniejszenia podatku należnego.
Do końca 2020 r. w przypadkach, o których mowa w art. 29a ust. 10 pkt 1–3 ustawy o VAT, podstawę opodatkowania można było obniżyć, w stosunku do podstawy określonej w wystawionej fakturze z wykazanym podatkiem, pod warunkiem posiadania przez podatnika potwierdzenia otrzymania faktury korygującej przez nabywcę towaru lub usługobiorcę, dla którego wystawiono fakturę. Potwierdzenie to musiało być uzyskane przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, w którym nabywca towaru lub usługobiorca otrzymał fakturę korygującą. Uzyskanie potwierdzenia otrzymania przez nabywcę towaru lub usługobiorcę faktury korygującej po terminie złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy uprawniało podatnika do uwzględnienia faktury korygującej za okres rozliczeniowy, w którym potwierdzenie to uzyskał (art. 29a ust. 13 ustawy o VAT).
Warunkiem obniżenia przez sprzedawcę kwoty podstawy opodatkowania oraz podatku należnego na podstawie wystawionej faktury korygującej było więc posiadanie potwierdzenia odbioru faktury korygującej przez nabywcę.
Co się zmieniło
Od 1 stycznia br. nowe brzmienie otrzymał art. 29a ust. 13 ustawy o VAT, regulujący zasady obniżenia podstawy opodatkowania i kwoty podatku w przypadku faktur korygujących in minus z wykazaną kwotą podatku.
Stosownie do art. 29a ust. 13 ustawy o VAT, w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta