Uwaga na przepisy przejściowe
Nowe rozwiązania obowiązują w odniesieniu do faktur wystawionych od 1 stycznia br. Nowelizacja ustawy o VAT przewiduje jednak kilka rozwiązań przejściowych.
Na podstawie art. 12 nowelizacji ustawy o VAT z 27 listopada 2020 r., w przypadku faktur korygujących wystawionych przed 1 stycznia 2021 r. stosuje się przepisy ustawy o VAT w brzmieniu dotychczasowym, tj. obowiązującym do 31 grudnia 2020 r. Rozwiązanie to znajduje zastosowanie w przypadku faktur korygujących (in minus i in plus) wystawionych przed 1 stycznia 2021 r. i nierozliczonych przed tą datą, zarówno u sprzedawcy, jak i u nabywcy. Oznacza to, że do tych faktur stosujemy przepisy obowiązujące do końca 2020 r.
Przykład:
31 grudnia 2020 r. spółka wystawiła fakturę korygującą (do faktury z sierpnia 2020 r.), w wyniku której zmniejszyła podatek należny o 1150 zł. Fakturę tę wysłała listem do kontrahenta. Spółka musi uzyskać potwierdzenie odbioru tej faktury, aby obniżyć podatek należny. Z kolei nabywca, będzie generalnie w rozliczeniu za okres otrzymania tej faktury...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta