Obrót towarowy z Wielką Brytanią na nowych zasadach
Od początku roku pomiędzy państwami Unii Europejskiej a Wielką Brytanią nie ma już swobodnego przepływu towarów. Przedsiębiorcy z UE współpracujący z podmiotami z Wielkiej Brytanii muszą dostosować się do zmian w wielu obszarach.
Z dniem 1 stycznia 2021 r. Wielka Brytania przestała być członkiem Unii Europejskiej i nie uczestniczy w unii celnej UE. Wywóz i przywóz towarów z Wielkiej Brytanii wiąże się z nowymi obowiązkami na gruncie VAT i cła. Wymiana towarowa z Irlandią Północną przebiega jednak na takich samych zasadach jak z państwami członkowskimi Unii Europejskiej.
Deal option – wyjście za porozumieniem
Od 1 stycznia 2021 r. Wielka Brytania nie jest już członkiem Unii Europejskiej, ani uczestnikiem wspólnego rynku i unii celnej. Od początku roku pomiędzy państwami UE a Wielką Brytanią nie ma już zatem swobodnego przepływu towarów w takim stopniu, jak miało to miejsce do końca 2020 r. Przedsiębiorcy z UE współpracujący z podmiotami z Wielkiej Brytanii oraz przedsiębiorcy z Wielkiej Brytanii handlujący z podmiotami z UE muszą dostosować się do zmian w wielu obszarach.
Obecnie handel z UK odbywa się zasadniczo na takich samych warunkach jak z każdym innym państwem spoza Unii. Wywóz towarów na Wyspy jest zatem traktowany jak eksport towarów, natomiast przywóz towarów z Wielkiej Brytanii do UE stanowi import. Przy obu rodzajach transakcji przedsiębiorcy unijni muszą liczyć się z obowiązkami celnymi, w tym możliwością wystąpienia należności celnych do zapłaty oraz koniecznością rozliczenia VAT na innych zasadach niż dotychczas....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta