COP26 to kolejny krok na drodze do ograniczania emisji
Jak mówią eksperci, jednym z warunków transformacji energetyki jest stabilne prawo. A przy odchodzeniu od węgla i budowie mocy z OZE, szczególnie w morskiej energetyce wiatrowej, Polska może skorzystać z doświadczeń brytyjskich.
Jakie są najważniejsze wyzwania transformacji energetycznej w Polsce, jak możemy skorzystać z doświadczeń brytyjskich w restrukturyzacji sektora węglowego i rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, a wreszcie, jakie cele wyznaczyła sobie Wielka Brytania na COP26. O tym rozmawiali uczestnicy debaty „W kierunku neutralności klimatycznej w 2050 roku" zorganizowanej przez „Rzeczpospolitą" w ramach projektu „Walka o klimat". Współorganizatorem debaty była ambasada brytyjska.
Cele na Glasgow
Wielka Brytania będzie gospodarzem najbliższej, 26. już Konferencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (United Nations Climate Change Conference). Szczyt COP26 jest zaplanowany na listopad w Glasgow. Jaką wizję na konferencję mają Brytyjczycy oraz jakie cele klimatyczne stawia sobie Wielka Brytania po wyjściu z Unii Europejskiej?
– Nasze cele związane z ochroną klimatu są dokładnie takie same jak przed opuszczeniem Unii. Chodzi o realizację celów z porozumienia paryskiego i ograniczenie skali ocieplenia klimatu do nie więcej niż 2 st. C – mówił John Murton, pełnomocnik rządu brytyjskiego ds. COP26.
– Na szczycie COP26 w Glasgow chcemy potwierdzić zobowiązania z Paryża, związane z walką o klimat, i pokazać, że są aktualne i działają. Stawiamy sobie cztery cele. Pierwszy to znaczące ograniczenie emisji. Drugi, to by każde państwo...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta