Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czarna lista literatury dziecięcej

12 marca 2021 | Rzecz o historii | Paweł Łepkowski
W 1935 r.  Kornel Makuszyński opublikował ilustrowaną przez Mariana Walentynowicza bajkę dla dzieci „Awantury i wybryki małej małpki Fiki-Miki”.  Na okładce była ukazana małpka  i jej przyjaciel  – Murzynek ubrany jedynie w majtki, muszkę na gołej szyi i cylinder na głowie. Książka cieszyła 4 pokolenia polskich dzieci. Czy wkrótce zniknie z półek bibliotek i księgarni ze zwględu na rzekome podteksty rasistowskie? Czy wszystkie bajki Kornela Makuszyńskiego podzielą los licznych amerykańskich opowiadań dla dzieci? Może czas pożegnać się z białym jak śnieg Koziołkiem Matołkiem i spotkanym przez niego murzyńskim królem?
źródło: materiały prasowe
W 1935 r. Kornel Makuszyński opublikował ilustrowaną przez Mariana Walentynowicza bajkę dla dzieci „Awantury i wybryki małej małpki Fiki-Miki”. Na okładce była ukazana małpka i jej przyjaciel – Murzynek ubrany jedynie w majtki, muszkę na gołej szyi i cylinder na głowie. Książka cieszyła 4 pokolenia polskich dzieci. Czy wkrótce zniknie z półek bibliotek i księgarni ze zwględu na rzekome podteksty rasistowskie? Czy wszystkie bajki Kornela Makuszyńskiego podzielą los licznych amerykańskich opowiadań dla dzieci? Może czas pożegnać się z białym jak śnieg Koziołkiem Matołkiem i spotkanym przez niego murzyńskim królem?

Kilka lat temu Amerykanin Jamie Frater, twórca opiniotwórczego portalu Listverse, ułożył listę dziesięciu najbardziej niepoprawnych politycznie książek dla dzieci, które natychmiast wycofano z większości bibliotek w USA. W opinii twórcy listy zawierały obraźliwe „stereotypy murzyńskie".

Listę otwiera wielokrotnie wydawana z kolorowymi ilustracjami, wierszowana wyliczanka pt. „Dziesięciu Murzynków" („Ten Little Niggers"), napisana przez Septimusa Winnera w 1860 roku. Do tytułu tej wierszowanej bajeczki nawiązała Agatha Christie, która zatytułowała tak samo swoją powieść z 1939 r. Dzisiaj w USA powieść Christie, jeżeli w ogóle jest jeszcze drukowana, to jedynie pod tytułem „And Then There Were None" („I nie było już nikogo"), co nawiązuje do zakończenia wyliczanki.

Na liście ocenzurowanych dzieł znalazły się także...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11910

Wydanie: 11910

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament