Outplacement, czyli zwolnienia monitorowane w praktyce
Pracownicy objęci zwolnieniami monitorowanymi mają ustawowo zagwarantowaną pomoc. Na jaką jej formę mogą liczyć i kto odpowiada za programy wsparcia?
Niekiedy pracodawcy są zmuszeni podejmować trudne decyzje dotyczące zwolnienia znacznej części pracowników. Przyczyną takich decyzji z reguły jest trudna sytuacja finansowa firmy lub konieczność jej restrukturyzacji.
Zwolnienia grupowe a monitorowane
Jeżeli zwolnienia dotyczą większej liczby pracowników naturalnym jest, że możemy mieć do czynienia ze zwolnieniami grupowymi. Warunki wszczęcia procedury zwolnień grupowych oraz jej przebieg reguluje ustawa z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (dalej zwana ,,ustawą o zwolnieniach grupowych"). Ustawa ta reguluje m.in. proces doboru pracowników do zwolnień, kolejności ich zwolnień, możliwości ich przekwalifikowania, przeszkolenia zawodowego lub uzyskania innego zatrudnienia przez zwolnionych pracowników, a także sposób ustalania wysokości świadczeń pieniężnych przysługujących z tego tytułu.
O ile sama instytucja zwolnień grupowych jest znana zarówno pracodawcom, pracownikom, jak i związkom zawodowym z uwagi na liczne publikacje w mediach, o tyle mało znana jest procedura tzw. outplacementu, czyli zwolnień monitorowych.
WAŻNE!
Przez zwolnienia monitorowane rozumie się szereg programów oferowanych zwalnianym pracownikom, których celem jest...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta